Optima Cycles scheidt en hergebruikt vrijwel al zijn verpakkingsmateriaal. Karton, folie en ander verpakkingsmateriaal dat binnenkomt bij de assemblage in Beverwijk wordt gesorteerd en opnieuw gebruikt om fietsen te verpakken voor verzending. Nieuw materiaal koopt het bedrijf alleen aan als het niet anders kan: de noppenfolie die Optima gebruikt is standaard van gerecycled materiaal.
Ook de houten pallets waarop de fietsframes worden aangeleverd, krijgen een tweede leven. Elke drie weken haalt een naburig bedrijf op hetzelfde industrieterrein een stapel pallets op voor eigen gebruik. Vrijwel niets van het verpakkingsmateriaal verlaat het terrein als afval. Ook de transportdozen waarin fietsen vanuit de fabriek in Taiwan arriveren, komen niet in de afvalstroom terecht: ze gaan in een retourcontainer terug naar Taiwan, waar ze opnieuw worden ingezet.
Ook op energiegebied zet Optima mooie stappen. Bij de bouw van de nieuwe bedrijfsuitbreiding zijn 366 zonnepanelen in het dak verwerkt. Het bedrijf wekt daarmee meer stroom op dan het zelf verbruikt; het overschot wordt verkocht aan het net. Zodra de energieprijzen negatief worden, schakelen de panelen automatisch uit. Optima onderzoekt daarnaast hoe buurbedrijven op het terrein rechtstreeks van die overtollige zonne-energie kunnen profiteren, zodat die energie niet ongebruikt blijft.